Translate

2014. április 29., kedd

"Legyetek szentek, mert én, az Úr, a ti Istenetek szent vagyok!"



HÚSVÉT 2. AZ IRGALMASSÁG VASÁRNAPJA
Szombathely-Kálvária
2014. 04. 26-27

Ezekben az órákban világra szóló esemény történik Rómában, XXIII. János és II. János Pál pápák szentté avatása. XXIII. János a fiatalabb generáció számára már történelem, II. János Pál kortársunk volt. Talán így érzelmileg közelebb van hozzánk. De mielőtt néhány dolgot elmondok róluk, tisztázzuk fogalmilag, mi is az a szenté avatás?

A szentté avatás tévedhetetlen pápai kijelentés, mellyel a pápa a szentté, ill. boldoggá avatás szertartásában ünnepélyesen kihirdeti valakiről, hogy a mennyországban a megdicsőültek között van, és tiszteletét az egész Egyház számára előírja. A boldoggá avatás ugyanez, csak a kultusz körét korlátozza az Egyház egy kisebb, ország vagy szerzetesrend területére.[1]

A szenté avatást rendkívül hosszú vizsgálat előzi meg, amely több évtizedig is eltart. A vizsgálattal három tényt kell bizonyítani:
1.   Életszentség hírében élt-e?
2.   Történt-e közbenjárása csoda, vagyis olyan esemény, ami emberi lehetőségekkel nem történhetett volna meg?
3.   Elterjedt-e a tisztelete?

1.   Mit jelent az, hogy életszentség hírében élt-e?

Már az Ószövetségben Mózesen keresztül felszólítja Isten a választott népét. „Szólj Izrael fiainak egész közösségéhez és mondd meg nekik: Legyetek szentek, mert én, az Úr, a ti Istenetek szent vagyok.[2] Az Újszövetségben Jézus ugyanezt így fogalmazza meg: "Legyetek tökéletesek, ahogy a mennyei Atyátok tökéletes!"[3]

A szentté válás nem bizonyos személyek kiváltsága. Erre minden keresztény meghívást kapott. Szentnek lenni azt jelenti: minden téren Jézus Krisztusra hasonlítani, a gondolatokban, az érzésekben, a szavakban és a tettekben. Az életszentség jellemző vonása az a szeretet, amikor az ember Istent minden másnál jobban felett szereti, felebarátját pedig úgy, mint önmagát.

Életünk szinte minden percére kiterjedő vizsgálat mindkét pápa vonatkozásában bebizonyította, hogy életszentségük híre igaz.

2.   Történt-e közbenjárása csoda, vagyis olyan esemény, ami emberi lehetőségekkel nem történhetett volna meg?

Mit nevezünk csodának? A csoda olyan esemény, amelyet nem tartunk lehetségesnek tapasztalataink és tudományos ismereteink fényében.

A boldoggá, illetve szentté avatáshoz olyan csodák szükségesek, amelyek bizonyíthatóak. Elméletileg bármilyen feltételezett csodát a kongregáció elé lehet tárni, de az esetek 99 százalékában gyógyulásokról van szó. Ennek oka a bizonyíthatóságban kereshető, hiszen az orvostudomány meg tudja állapítani, ha egy betegség esetén olyan gyógyulás következett be, amit a tudomány nem tud megmagyarázni. Más természetű csodák bizonyítása objektív akadályokba ütközik: hogyan igazolható például, hogy az erdőben engem üldöző medve a jelölt közbenjárására nem bántott, vagy a pénzemet követelő rabló fegyvere a jelölt közbenjárására nem sült el?”

A csoda egyik lényeges eleme az, hogy a természet rendjét felülmúló beavatkozás hozza létre, a másik az, hogy a csodát Isten teszi, tehát nem egy boldog vagy szent. Ugyanakkor a csodának üzenete van: Isten szeretetének a jele. Vagyis nem azért történik, hogy csodálkozzunk vagy legyen általa valami kiválóságunk.

XXIII. János csodájának, azaz közbenjáró imájának Caterina Capitani nápolyi nővér 1966-os meggyógyulása számít. A szerzetesnő az óta már elhunyt, szerzetesrendjének tagjai vesznek részt a szentté avatáson.

II. János Pál közbenjáró imájának két csodát tulajdonítottak.

A hozzá intézett ima meggyógyította a Parkinson-kórban szenvedő Marie Simon-Pierre Normand francia szerzetesnőt. Mint ismeretes a Parkinson kór remegéssel, izommerevséggel, egyensúlyzavarokkal járó idegrendszeri megbetegedés. A vizsgálatok a szerzetesnő tüneteinek gyors romlásáról számoltak be, attól kezdve, hogy 2001-ben megállapították nála a Parkinson-kórt. Gyakorlatilag képtelenné vált az autóvezetésre, nehezen járt, bal karja ernyedten lógott. A televízióban nem bírta látni a betegségnek már súlyosabb stádiumában szenvedő II. János Pált. „Megvallom, saját magamat láttam benne, évek múlva, tolószékben.” –szokta mondani.

Imáiban újra és újra II. János Pál pápa segítségét kérte a gyógyulásához.

2005. június 2- án, pontosan két hónappal II. János Pál halála után Marie nővér az esti ima után szobájába vonult. Egy belső hang arra biztatta, hogy fogjon tollat és kezdjen írni. Döbbenten látta, hogy a kézírása, amely a betegség miatt olvashatatlanná vált, tisztán olvasható. Ezután lefeküdt, és másnap reggel, mint mondta, „teljesen megváltozva” ébredt. „Megváltoztam belülről. Nehéz szavakba öntenem... Túl nagy dolog... misztérium. Azt éreztem, hogy a testem megváltozott. Biztosan tudtam, hogy meggyógyultam. Gyógyulásom Isten műve, II. János Pál közbenjárása által. … Nagyon nehéz szavakba foglalni. Jött az egyik nővér, aki rengeteget segített. Mutatom neki a bal kezemet: „Nézd, már nem remeg! II. János Pál meggyógyított!” Azóta nem szedek gyógyszert, semmilyen kezelésre nincs szükség. Az életem teljesen megváltozott, mintha újjászülettem volna.”

Hasonlóképpen gyógyult meg Floribeth Mora Díaz Costa Rica-i asszony is, aki a pápa boldoggá avatásának napján imádkozott Wojtylához. Mindketten jelen lesznek II. János Pál vasárnapi szentté avatásán.

Mi köti össze korunk három nagy pápáját?

XXIII. János elindította, II. János Pál beteljesítette, Ferenc pápa magasabb fokozatra kapcsolta az egyház megújítását.” olvastam róluk valahol.

1958 októberében az egész világot meglepte, hogy egy 77 éves, betegeskedő főpapot választottak pápává. Angelo Giuseppe Roncalli bíborost ezért sokan a 19 évig uralkodó XII. Piusz utódaként átmeneti egyházfőnek tekintették. XXIII. János azonban rácáfolt a várakozásokra, és máig ható forradalmat robbantott ki azzal, hogy három hónapon belül összehívta a II. vatikáni zsinatot, amely 1962 – 1965 között volt a Vatikánban. A zsinat feladata volt: a katolikus egyház a mai világban találja meg a helyét és igehirdetésének módját.

Angelo Roncalli sem külsejével, sem adottságaival nem tűnt ki a társai közül, később maga is viccelődött alkatán, megjegyezve: a pápaválasztás nem szépségverseny. Önismeretét és szerénységét dicséri a mondás, amelyet állítólag pápává választása után fogalmazott meg: „Én nem vagyok nagy szent, nagy politikus vagy nagy tudós, mint az elődeim. De velem jó dolgotok lesz”.

2013. július 28-án repülőgépen, hazatérőben a riói ifjúsági világtalálkozóról, Ferenc pápa, újságírói kérdésre válaszolva, elmondta, miért tekinti példaképnek a nemsokára szentté avatandó Angelo Roncallit: „XXIII. János kicsit olyan, mint a »falusi pap«, egy pap, aki minden hívőt szeret, aki képes gondot viselni a hívőkre, ezt tette püspökként és nunciusként is. (…) Bátor ember, jó falusi pap, hatalmas, humorérzékkel, s nagy életszentséggel. (…) Nagy, nagy ember! És aztán a zsinat: az Isten hangjára figyelmes ember, mert ez a gondolat a Szentlélektől jött neki, jött neki, s ő figyelmes volt. XII. Piusz már gondolt arra, hogy megszervezi a zsinatot, de a körülmények nem voltak megfelelők erre. Úgy hiszem, XXIII. János nem gondolt a körülményekre: megérezte, s megtette. Egy ember, aki engedte, hogy az Úr vezesse”.

II. János Pál az utazó pápa. Több, mint 100 utazást tett külföldre, nagyobb utat járt be, mint az összes addigi pápa. A világsajtó hamar elkeresztelte „utazó pápá” - nak. 1338 embert avatott boldoggá és 482-t szentté. Ő volt a harmadik leghosszabb ideig hivatalban lévő pápa Szent Péter és IX. Piusz után. Kétségtelenül ő a történelem eddig legismertebb és legközkedveltebb pápája, ugyanakkor a legismertebb lengyel a világon.

Jóllehet IX. Piusz 1846-os megválasztása óta ő volt a legfiatalabb pápa, huszonöt év és két merénylet után egészsége már nem volt a régi. 1991-ben állapították meg orvosai, hogy a pápa Parkinson-kórban szenved.

XVI. Benedek pápa, II. János Pál boldoggá avatásának napján hangsúlyozta, hogy azt, amit II. János Pál kért mindenkitől, vagyis, hogy ne féljen, és tárja szélesre a kapukat Krisztus előtt, ő maga elsőnek tette meg: „Megnyitotta Krisztus előtt a társadalmat, a kultúrát, a politikai és gazdasági rendszereket, egy óriás erejével megváltoztatott olyan tendenciákat, amelyek látszólag visszafordíthatatlanok voltak. Ereje Istentől származott.”

Ferenc pápa vele kapcsolatban így nyilatkozott: Mindnyájunkat gazdaggá tett pápasága. II. János Pál továbbra is ihletet ad számunkra. Indítatást merítünk szavaiból, írásaiból, gesztusaiból, szolgálatának stílusából. Erőt ad szenvedése, amelyet hősies reménnyel élt meg. Ösztönöz bennünket az, hogy teljesen átadta magát Krisztusnak, az ember Megváltójának és Isten Anyjának.

2005. április 2. 21 óra 37 perckor, az általa bevezetett irgalmasság vasárnapjának előestéjén ért véget földi életútja. Utolsó szavai ezek voltak: engedjetek haza az Atyai házba. Engedett a szólításnak és hazatért.

Most már joggal fohászkodhatunk hozzájuk így: XXXIII. János és II. János Pál pápák, ti már odafent vagytok az irgalmas Atyánál. Könyörögjetek értünk, az élet útján csetlő botló keresztényekért, hogy életünk Isten akarata szerint formálódjék, és, amikor annak ideje elérkezik, ti fogadjatok majd a mennyország kapujában.





[1] V.ö. Magyar Katolikus Lexikon Szenté avatás szócikk
[2] Lev 19,2
[3] Mt 5,48

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Blogarchívum