Translate

2014. december 31., szerda

Betelt a régi füzetem. Ma este megnézegetem...



2014 SZILVESZTER ESTE
2014. december 31.
Szombathely - Kálvária
Betelt a régi füzetem.
Ma este megnézegetem,
és holnap újat kezdhetek:
háromszázhatvanöt lapos,
ugyanilyen új füzetet.

Lemásolnám most szívesen
a régit, de nem tehetem.
Marad már, amilyen marad.
Ott a Mester kezével írt
sok „láttam” a leckék alatt.

Sorakozik nem egy lapon
féligvégzett feladatom ...
a rendetlen, elégtelen ...
És ezt a régi füzetet
vizsgára vinni kell velem.

De holnap újat kezdhetek:
ugyanilyen új füzetet.[1]

Betelt a régi füzetünk, a 2014-es esztendő utolsó lapja, és holnap, Isten kegyelméből újra írhatjuk életünkkel a 2015-ös év füzetében

A legtermészetesebb szó, amely ezen az estén, a 2014-es esztendő utolsó óráiban ajkunkról fakad: Köszönöm Uram! Hálaadásra gyűltünk össze, amikor most, mint Isten népének kicsi közössége oda álljunk az Úr elé és megköszönjük, mindazt, ami az elmúlt esztendőben velünk történt. Úgy az örömteli élményeket, mint a fájdalmas órákat is. A fájdalmas órákat azért, mert mellettünk állt az Úr, és segített elviselni azokat. Ő fogta a kezünket, Ő ölelt át akkor és a lelkünk közepébe tette a gondolatot, veled vagyok, melletted vagyok, segítek neked.

A hála erény, mely készségessé tesz a kapott jótétemény szóban és tettben való elismerésére és viszonzására. A hála nem sajátosan keresztény, még csak nem is vallásos erény. Általános emberi és közösségi vonás, az ember szabadságának és méltóságának következménye. Sérülése magát az embervoltot érinti, ha kiölik az emberből a hálát, az ember lelkileg beleroppan.

A hála nem egyszeri spontán megnyilatkozás, hanem állandó belső, lelki tevékenység. Nem függhet csak az érzelmi hullámzástól, gyakorlása föltételezi a tárgyilagosságot és az önismeretet.
A hála, az erkölcsileg érett ember alapmagatartása, aki fölismerte, hogy létét és fennmaradását nem csupán a maga teljesítményének, hanem folyamatosan másoknak is köszönheti.

A Szentírás, amely, mint tudjuk, az Isten szava, a hálátlanságot erkölcsi hiányosságnak nevezi és a pogányok bűnei közé sorolja.[2]

Szent Pál írta a római közösséghez küldött levelében a pogányokkal kapcsolatban „nincs mentségük, mert fölismerték az Istent, mégsem dicsőítették Istenként, s nem adtak neki hálát, hanem belevesztek okoskodásaikba és érteni nem akaró szívük elhomályosult.”  ([3];

A Tesszalonikiben élő közösségnek pedig ezt írta: „Adjatok hálát mindenért, mert Isten ezt kívánja mindnyájatoktól Krisztus Jézusban.

Tegyük meg mi is, mondjuk el mi is ezen az estén hálaadó imánkat.

Köszönöm Uram, hogy minden nap felébredhetem, kinyílhattam a szemeimet, használhattam kezeimet és lábaimat és minden reggel elkezdhettem egy napot…

Köszönöm Uram, hogy adtál kitartást a fáradságos munkához, és a kemény tanuláshoz, hogy van hol dolgoznom és eltarthatom a családomat… tanulhatok…

Köszönöm Uram, hogy adtál erőt elviselni a mindennapi terheket, és kudarcokat. Köszönöm, hogy Eléd vihettem a gondjaimat, és biztos lehettem abban, hogy Te mindenre megoldást találsz.

Köszönöm Uram a családomat, barátaimat, a rokonaimat, a szomszédjaimat és mindazokat, akiket e földi utamra mellém rendeltél, s gyönyörködött Lelked abban, ha segítettük egymást… Tudom, még ha meg is bántottuk egymást, megbocsátottunk, s a szeretet újra összetart minket… s ők mellettem állnak, és én is mellettük állhatok…

Köszönöm Uram, hogy sokszor próbákon vezettél át, ami által erősödhettem, s a tapasztalataimból segíthetem a gyengébbeket…

Köszönöm Uram azt a helyet, amelyet a országod építésében nekem adtál…legyen az látványos, vagy elrejtett szolgálat…Téged dicsőítelek általa, mert a Te akaratodat teljesíthetem…

És köszönöm Uram, hogy kegyelmeddel nap, mint nap lehajoltál hozzám, hogy van még türelmed felém, és mindig megadtad a lehetőséget megbánni a vétkeimet, s újra kezdeni Veled mindent… Ó, hányszor és hányszor újra kezdtem már… és Te mindig szeretettel vártad a bocsánatkérő imáimat…

A most következő fohászokra együtt válaszolják: Hálát adok Neked Istenem!
Mindenért, amit adtál, hálát adok Neked, Istenem!

Mindenért, amit elvettél, hálát adok Neked, Istenem!

Mindenért, amit segítségeddel megtehettem, hálát adok Neked, Istenem!
Mindenért, amit megakadályoztál, hálát adok Neked, Istenem!

Minden örömért, amivel boldoggá tettél, hálát adok Neked, Istenem!
Minden szenvedésért, amivel formáltál, hálát adok Neked, Istenem!

Minden békés óráért, amivel széppé tetted életemet, hálát adok Neked, Istenem!
Minden gondért, amitől megszabadítottál, hálát adok Neked, Istenem!

Minden jó tulajdonságomért, amivel szolgálhattalak, hálát adok Neked, Istenem!
Minden gyengeségemért, amivel alázatra tanítottál, hálát adok Neked, Istenem!

Minden erényért, amit nekem ajándékoztál, hálát adok Neked, Istenem!
Minden bocsánatért, amiből irgalmadat megismerhettem,
hálát adok Neked, Istenem!

Minden szép emberi kapcsolatomért, amivel gazdagítottál, hálát adok Neked, Istenem!
Minden emberért, akit tőlem elszakítottál, hálát adok Neked, Istenem!

A halálom időpontjáért és módjáért, amit nekem választottál, hálát adok
Neked, Istenem!
A helyért, amelyet nekem országodban készítettél, hálát adok Neked, Istenem!

Köszönöm, Uram, hogy hitet adtál,
mélyet, komolyat, élőt és szépet,
mert így az élet minden kínja
egy égbe húzó szent ígéret.

Ámen.
okéatya


[1] Túrmezei Erzsébet Az új füzet
[2] V.ö. Magyar Katolikus Lexikon hála szócikk
[3] Róm 1,21

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Blogarchívum